poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą także za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia PVC stawia się w słonecznych elementach, gdzie prędko wzrastają i silnie się zagęszczają. Wiele czaru maja także takie rosnące ploty, które wiodą przez cieniste zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, tymczasem wymagają również dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie Winylowe mogą być bardzo cienkie, jednakże trzeba je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz