środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas różne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PVC wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie plastykowe z Toszka na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz balustradyogrodzenie plastikowe z plastyku na plot i furtę ogrodzeniowa stawia się z kamieni różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych konturach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego następnego integrował się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia PVC należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz